Historia Parafii

Parafia Turze Pole została erygowana w dniu 2 września 1988 roku dekretem Księdza Biskupa Ordynariusza Ignacego Tokarczuka. Została ona wydzielona
z parafii Jasionów. Otrzymała ona tytuł Miłosierdzia Bożego. Na proboszcza został mianowany ksiądz Wojciech Frankiewicz, który swoją posługę duszpasterską rozpoczął w tymczasowej, drewnianej kaplicy znajdującej się przy budynku Bogdana Szewczyka.

W roku 1989 rozpoczęto przygotowania do budowy kościoła i plebani. Zakupiona została działka i cześć materiałów budowlanych. Projekt kościoła został wykonany przez Zdzisława Wojdanowskiego i Lucjana Krynickiego – pochodzących z Brzozowa inżynierów.

W dniu 19 listopada 1989 został poświęcony przez księdza Biskupa Ignacego Tokarczuka kamień węgielny.

W dniu 1 marca 1992 roku Ksiądz Biskup Edward Frankowski dokonał uroczystego poświęcenia kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

W roku 1992 nowym proboszczem został mianowany Ksiądz Henryk Hazik, który kontynuował prace przy kościele i plebani.

W roku 1997 na nowego proboszcza parafii został powołany Ksiądz Józef Zięba, który pełnił swoja posługę do roku 2016. W czasie jego posługi staraniem parafian udało się nabyć budynek pod dawnym sklepie, który po przebudowie służy wspólnocie parafialnej jako dom przed pogrzebowy. Zmianie uległo również prezbiterium kościoła gdzie został przebudowany ołtarz główny jak również zostały zainstalowane figury Świętych Jana Pawła Ii i siostry Faustyny.

W dniu 14 lutego 2016 roku miało miejsce uroczyste przekazanie i wprowadzenie w obowiązki administracyjne Księdza Andrzeja Barańskiego, który objął swoje obowiązki po księdzu Ziębie, który po ciężkiej chorobie zmarł w dniu 27 kwietnia 2016 roku.

W dniu 23 września 2018 roku Ksiądz Arcybiskup Adam Szal dokonał uroczystego poświęcenia oraz konsekracji Kościoła Parafialnego pw. Miłosierdzia Bożego w Turzym Polu.

Galeria z tego wydarzenia:

https://przemyska.pl/2018/09/23/turze-pole-konsekracja-kosciola/

 

Wywiad z Ks. Piotrem Łyskiem – proboszczem parafii w Turzym Polu z okazji peregrynacji obrazu NSPJ

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Na wieki wieków. Amen.

Witam bardzo serdecznie księdza dyrektora Radia Fara, witam wszystkich radiosłuchaczy oraz parafian Turzego Pola. Cieszę się, że możemy podzielić się ze słuchaczami Radia naszym doświadczeniem wiary z Turzego Pola, z parafii Bożego Miłosierdzia.

Historia wsi i parafii Turze Pole

Miejscowość Turze Pole położona jest w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, gminie Brzozów przy drodze wojewódzkiej DW887. Do roku 1998 administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Jest najmniejszą miejscowością Gminy Brzozów. Obecnie posiada 1108 mieszkańców.

Na początku XIX wieku wieś należała do hrabiego Franciszka Ksawerego Starzeńskiego. Po jego śmierci została sprzedana Janowi Leszczyńskiemu herbu Sas. Pod koniec XIX wieku Turze Pole stało się własnością Adama Ostaszewskiego ze Wzdowa. Do jego spadkobierców należało do końca II wojny światowej, kiedy to w wyniku reformy rolnej przeszło na własność Skarbu Państwa.

Dawniej Turze Pole należało do Parafii Jasionów.

W roku 1987 podczas wywiadówki z religii (katechizacja odbywała się wówczas w domu Romana Wojtunia) powstała koncepcja budowy kościoła filialnego w Turzym Polu. Proboszcz Parafii Jasionów, ksiądz Józef Krzywda, ze względu na dużą odległość od kościoła parafialnego, poparł inicjatywę mieszkańców Turzego Pola. Dnia 29. marca 1987 roku odbyło się zebranie założycielskie Komitetu Budowy Kościoła, do którego mieszkańcy Turzego Pola wybrali: Romana Wojtunia jako przewodniczącego, Elżbietę Sieńczak, Tadeusza Władykę, Ludmiłę Szubę, Stanisława Florka, Jana Pawlikowskiego, Roberta Federczaka, Stanisława Jatczyszyna, Romana Rymarza, Janusza Kondoła, Tadeusza Kośmidra, Tadeusza Rygla, Tadeusza Kija oraz Adama Rynia.

Już w kwietniu 1987 Kuria Biskupia w Przemyślu wyraziła zgodę na budowę kaplicy liturgicznej i punktu katechetycznego. Od Romana Trzaski została zakupiona działka o powierzchni 12 arów za kwotę 600 tysięcy złotych.

  1. maja 1987 roku podczas misji parafialnych w Jasionowie został poświęcony drugi krzyż dla Turzego Pola, który na własnych ramionach mieszkańcy wioski przynieśli i ustawili na zakupionej parceli. Towarzyszył im ksiądz misjonarz Józef Niżnik, proboszcz Parafii Strachocina. Na krzyżu wyryto napis: Boże, dopomóż nam.

Można powiedzieć, że Pan Bóg dopomógł. Parafia Turze Pole została erygowana 2. września 1988 roku i otrzymała tytuł Miłosierdzia Bożego.

Jej pierwszym proboszczem został ksiądz Wojciech Frankiewicz. Swoją posługę duszpasterską rozpoczął w tymczasowej, drewnianej kaplicy wybudowanej przy budynku Bogdana Szewczyka.

W roku 1989 rozpoczęto przygotowania do budowy kościoła i plebanii.

Projekt kościoła został wykonany przez Zdzisława Wojdanowskiego i Lucjana Krynickiego – inżynierów pochodzących z Brzozowa.

  1. listopada 1989 roku ksiądz biskup Ignacy Tokarczuk, ordynariusz przemyski, poświęcił i wmurował kamień węgielny, a trzy lata później, 1. marca 1992 roku ksiądz biskup Edward Frankowski dokonał uroczystego poświęcenia kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Turzym Polu.

Świątynia parafialna dla całej społeczności stała się centrum życia duchowego.

Przez kolejne dekady, mimo różnych trudności, nasza parafia rozwijała się.

Jej kolejnymi proboszczami byli:

  • ksiądz Henryk Hazik od roku 1992,
  • ksiądz Józef Zięba w latach 1997 – 2016. Po ciężkiej chorobie odszedł do Pana 27. kwietnia 2016 roku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Turzym Polu.
  • ksiądz Andrzej Barański w latach 2016 – 2020.

 Dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza Józefa Zięby oraz staraniu parafian dokonano modernizacji prezbiterium kościoła. Został przebudowany ołtarz główny, zainstalowano figury świętych: Jana Pawła II i siostry Faustyny. Udało się również nabyć budynek po dawnym sklepie, który po przebudowie służy wspólnocie parafialnej jako kaplica przedpogrzebowa. Została ona poświęcona przez księdza biskupa Stanisława Jamrozka podczas wizytacji kanonicznej w roku 2017, gdy obowiązki proboszcza pełnił ksiądz Andrzej Barański. Z kolei 23. września 2018 roku odbyła się uroczystość konsekracja kościoła, której dokonał ksiądz arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski.

  • od 14. listopada 2020 roku do chwili obecnej obowiązki proboszcza pełni ks. Piotr Łysek.

Parafia jest miejscem, gdzie wierni mogą pogłębiać swoją wiarę i kultywować wartości chrześcijańskie. Dlatego nieustannie troszczymy się o kościół oraz wszystkie budynki parafialne. Systematycznie odnawiamy ich wnętrza, modernizujemy struktury przy bardzo dużym zaangażowaniu parafian. W ostatnich latach dokonaliśmy modernizacji dzwonów. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie przeprowadziliśmy  termomodernizację budynku plebanii i kościoła. W bieżącym roku miało miejsce malowania wnętrza kościoła. W tym miejscu duże podziękowania należą się Janowi Władyce, który razem z synem Albertem nieodpłatnie pomalowali całe sklepienie kościoła oraz parafianom, którzy  również bez wynagrodzenia zajęli się pomalowaniem kościelnego ogrodzenia.

Dzięki staraniom parafian: Jacka Cetnarowicza, Adama Makowskiego, Tadeusza Siudyły udało się przeprowadzić remont zabytkowej kapliczki pochodzącej z 1791 roku poświęconej św. Janowi Nepomucenowi.                                            

Podjęte zadania okazały się możliwe do udźwignięcia dzięki Bożej Opatrzności oraz zaangażowaniu wielu mieszkańców, osób spoza parafii oraz przedstawicieli różnych instytucji. Na duże podziękowania zasługują członkowie obecnej Rady Parafialnej na czele z Adamem Makowskim. Dużym wkładem w życie parafii wykazują się na co dzień Janusz Kondoł z małżonką i synami, Teresa Kondoł, Paweł Rygiel, Łukasz Mendyka, Robert Federczak jako sołtys Turzego Pola, Maciej Wojtoń, Piotr Jatczyszyn. Swoją troskę wyrażają na różne dostępne im sposoby: modlitwą, cierpieniem, poświęcaniem swojego czasu i sił na prace parafialne w ciągu całego roku, zaproponowaniem pomocy, dzieleniem się z parafią talentami i groszem. Za wszelkie dobro składam im w tym miejscu serdeczne Bóg zapłać. Dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców uczyniliśmy rzeczy, których nie musimy się wstydzić.

Wszystkim, którzy dbają o dobra duchowe i materialne naszej parafii składam wielkie podziękowanie. Nie sposób wymienić każdego po imieniu.

 

Grupy Parafialne                                                                                                        

Cieszymy się, że w naszej parafii aktywnie działają grupy, które wspierają rozwój duchowy oraz jednoczą parafian. Mam tu na myśli Radę Parafialną oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Pomagają one przy inicjowaniu różnych działań na rzecz wspólnoty parafialnej, służą pomocą przy realizacji różnorodnych zadań, są głosem doradczym proboszcza.

Wielkim potencjałem modlitewnym wykazują się Róże Żywego Różańca, których mamy 7. Każda z nich składa się z 20 osób. Ich członkowie, odmawiając codziennie jeden dziesiątek różańca, modlą się w intencjach wyznaczanych przez Kościół. Przewodniczącym każdej Róży jest zelatorka lub zelator, którzy odpowiadają za zmianę tajemnic, kompletność Róży oraz systematyczne odmawianie różańca przez jej członków. Członkowie Róż przewodniczą modlitwie różańcowej w każdą niedzielę przed Mszą świętą o godzinie 10.00.

Przy naszej parafii od 2012 roku działa schola dziecięco – młodzieżowa prowadzona przez Annę Błaszczak. Obecnie grupa liczy 25 osób. Niemal w każdą niedzielę roku szkolnego oraz w czasie uroczystości i świąt schola ubogaca – poprzez śpiew – Msze Święte.

Parafia w Turzym Polu od 8 lat ma również Oazę Dzieci Bożych. Grupa dzieci od klasy I do VI pod opieką katechetki Edyty Sabat spotyka się raz w tygodniu. Uczennice starszych klas pomagają w organizacji spotkań, przygotowują ciekawe zabawy, a przede wszystkim towarzyszą w odkrywaniu Słowa Bożego. Dzieci z Oazy angażują się w przygotowywanie Mszy Świętych oraz innych nabożeństw w ciągu roku.

Parafia posiada także Liturgiczną Służbę Ołtarza. Ministranci służąc do Mszy Świętej przyczyniają się do tego, aby liturgia była piękna. Są pomocnikami kapłana przy Jej sprawowaniu. W naszej parafii jest obecnie 14 ministrantów. Przygotowanie do służby liturgicznej, czyli czas kandydatury trwa 6 miesięcy.

Przebieg peregrynacji Obrazu Najświętszego Serca Jezusa

Peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa to wyjątkowe wydarzenie dla naszej parafii. Przygotowania trwały przez wiele tygodni. Bezpośrednim przygotowaniem do nawiedzenia Obrazu były Misje Parafialne prowadzone przez księdza prałata Mariana Bocho, proboszcza parafii Bożego Ciała w Jarosławiu.

Obraz Serca Jezusowego zostanie uroczyście powitany w naszej w świątyni w najbliższą niedzielę 24. listopada o godz. 18.00 w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. W czasie Mszy Świętej sprawowanej na powitanie Obrazu uczniowie klasy VIII przyjmą sakrament bierzmowania. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi ksiądz biskup Krzysztof Chudzio.

W drugim dniu nawiedzenia –  w poniedziałek 25. listopada – o godz. 8.00 – wznowimy czuwanie przed Obrazem, następnie o godz. 9.00 zostanie odprawiona Msza Święta dla osób starszych. Później wierni będą mieli możliwość modlitwy przed Obrazem – adoracji w ciszy według ustalonego harmonogramu. O godz. 15.00 odbędzie się nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia prowadzone przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Następnie Róże Różańcowe w intencji wszystkich rodzin odmówią cząstkę różańca. Od godz. 16.00 czuwaniem w ciszy przygotujemy się do Mszy Świętej na zakończenie nawiedzenia Obrazu. Rozpoczniemy ją o godz. 16.30. Przewodniczył będzie ksiądz proboszcz, a słowo Boże wygłosi ksiądz prałat Jan Smoła, proboszcz Parafii Przysietnica. O godz. 17.30 Obraz Serca Jezusowego zostanie uroczyście pożegnany i przekazany do Parafii Zmiennica.

Oczekiwania związane z peregrynacją

Mała peregrynacja rozpocznie się w naszej parafii już 1. grudnia w I Niedzielę Adwentu. Każda rodzina będzie mogła przyjąć kopię obrazu Serca Jezusowego do swojego domu, aby pomodlić się wspólnie w jego obecności, powierzyć swoje troski i intencje Panu Jezusowi. W dzisiejszym zabieganym świecie potrzebujemy takich momentów zatrzymania, by odnaleźć spokój i duchowe wsparcie.

Ufam, że dla wielu rodzin będzie to czas szczególny, czas modlitwy, refleksji, zbliżenia do Boga, przemiany swojego życia. Papież Franciszek w swojej czwartej encyklice poświęconej Bożemu Sercu napisał, że świat może się zmienić na lepsze, je śli zacznie się zmieniać od serca. Słowa Ojca Świętego mogą się zrealizować również w naszym życiu. Ufam, że tak się stanie w życiu moich parafian.

Serce Jezusa czeka bezwarunkowo na każdego z nas, nie stawia żadnych wstępnych wymagań, chce nas kochać i ofiarować nam swoją przyjaźń. Tego daru nie wolno zmarnować.


Ołtarz Główny

Dom Pogrzebowy