Sakramenty

ZASADY DOTYCZĄCE KOMUNII WIERNYCH

Zasady dotyczące Komunii wiernych (przypomnienie)

  1. Należy pamiętać, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust”. W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać, o ile faktycznie jest to w danym przypadku bezpieczniejsze niż Komunia do ust. Należy tak organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę.
  2. Kapłan nie może również odmówić wiernemu Komunii na rękę, jeśli nie ma zagrożenia umyślnego znieważenia Najświętszego Sakramentu.
  3. Wierni przyjmujący Komunię Świętą na rękę są w sposób szczególny zobowiązani, aby dokładnie sprawdzić, czy na dłoniach nie pozostały partykuły Najświętszego Sakramentu i je spożyć w obecności szafarza.
  4. Jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę.
  5. Jest niedopuszczalne, aby przymuszać wiernych do zachowania jednej czy drugiej postawy w czasie Komunii, mogą oni bowiem przyjmować ją w postawie zarówno klęczącej, jak i stojącej. Stolica Apostolska przypomniała: „nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu z wiernych, tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco”.
  6. W wykładni trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”) Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej.
  7. Należy zawsze wyraźnie odróżniać Komunię sakramentalną od tzw. „Komunii duchowej”.

SAKRAMENT POKUTY

Do sakramentu pokuty można przystąpić przed każda mszą świętą.

Kościół wskazuje 5 podstawowych warunków, których spełnienie gwarantuje skuteczność sakramentu pokuty i pojednania. Następujące po sobie wezwania, prowadzą penitenta drogą pojednania z Bogiem i Kościołem od uświadomienia sobie własnej grzeszności aż do naprawienia i zadośćuczynienia za popełnione winy.

Oto one:

  1. Rachunek sumienia.
  2. Żal za grzechy
  3. Postanowienie poprawy
  4. Szczera spowiedź
  5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.

CHRZEST

Zamiar Chrztu dziecka należy zgłosić w kancelarii parafialnej przynajmniej tydzień przed jego przypuszczalną datą. Udzielanie Chrztu św. ma miejsce na Mszach św. w każdą niedzielę lub święto oraz w dni powszednie.

Przy zgłoszeniu należy:

  • przedłożyć wyciąg z aktu urodzenia dziecka ;
  • podać datę ślubu rodziców ;
  • przedłożyć zaświadczenia rodziców chrzestnych, że są wierzącymi
    i praktykującymi katolikami (o ile pochodzą z innej parafii).

Rodzicami chrzestnymi mogą być katolicy już bierzmowani, szczerze wierzący
i regularnie praktykujący. Jest rzeczą pożądaną, by byli wzorowi i gorliwi, zwłaszcza gdy religijność rodziców nie może być najlepszym wzorem. Chrzestni bowiem mają uzupełniać rodziców w wypełnieniu podjętego przy Chrzcie zobowiązania do przekazywania dziecku wiary i umacniania jej w miarę jego rozwoju.
Dzień Chrztu dziecka ma być dniem rodzinnym, religijnym świętem. Chrzciny nie powinny być obrazą boską. Warto pamiętać o rocznicy Chrztu św.

W SPRAWIE ŚLUBU

Pół roku przed planowanym terminem, należy zgłosić w Kancelarii, zamiar zawarcia Sakramentalnego Związku Małżeńskiego. Zgłoszenie się z wymaganymi dokumentami do spisania protokołu przedmałżeńskiego powinno mieć miejsce około 3 miesiące przed planowanym Ślubem.

Wymagane dokumenty:

  • świadectwo Chrztu i Bierzmowania (jeżeli narzeczeni pochodzą z innej parafii)
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa
  • ostatnie świadectwo z nauki religii
  • zaświadczenie o uczestnictwie w Katechezie Małżeńskiej
  • zaświadczenie z przygotowania narzeczonych do sakramentu Małżeństwa
  • dowody osobiste

Następne spotkanie ma miejsce w przeddzień ślubu po Mszy św. wieczornej.
Organistę należy zamówić sobie osobno, po ustaleniu terminu ślubu w kancelarii parafialnej.

W SPRAWIE POGRZEBU

W kancelarii należy przedłożyć skrócony odpis aktu zgonu. Ponadto należy poinformować, czy był zaopatrzony przed śmiercią sakramentami św., czy był wierzącym i praktykującym katolikiem oraz podać przyczynę zgonu. W kancelarii ustala się dzień i godzinę Mszy św. pogrzebowej. Przy zgłoszeniu pogrzebu zazwyczaj składa się ofiarę według możliwości i uznania: na Mszę św. pogrzebową i za pogrzeb. Jest to obok ofiar przy ślubach i kolędzie, usankcjonowana forma zapewnienia środków utrzymania księżom zatrudnionym w Parafii za całość ich pracy. Organistę należy zamówić sobie osobno, po ustaleniach w kancelarii parafialnej.

KAPLICA POGRZEBOWA

Po złożeniu trumny z ciałem zmarłej osoby kaplica pogrzebowa jest otwarta
w godzinach od 8.00 do 19.00. Zabronione jest otwieranie chłodni lub jej wyłączanie. Można złożyć ofiarę na utrzymanie kaplicy i za zużytą energię elektryczną.